Czym grozi pozostawienie butelki z wodą na słońcu?
Dzień dobry,😀
Witamy Was ciepło w poniedziałek, 1 sierpnia. Za nami połowa wakacji. Nie zmienia to faktu, że pogoda nadal będzie Nam dopisywać. Od połowy tygodnia synoptycy prognozują znaczne ocieplenie. Temperatury powietrza znowu przekroczą 30 stopni Celsjusza w cieniu. Warto w tych dniach pamiętać, aby unikać ekspozycji na promieniowanie UV w godzinach jego największej emisji, czyli między 11:00 a 16:00.
Przebywanie na słońcu podczas wysokich temperatur może doprowadzić do oparzeń skóry, udaru cieplnego lub słonecznego. Nadmierne opalanie może natomiast powodować szereg zdrowotnych problemów, tj. raka skóry, zaćmę i obniżenie odporności.
O czym warto pamiętać?
Aby uniknąć przegrzania ciała, należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, ponieważ w upalne dni organizm pocąc się szybko traci wodę. Najlepszym sposobem jest wypijanie około 2 litrów wody dziennie.
Pamiętajcie jednak, żeby nigdy nie pić wody z plastikowej butelki, która była wystawiona na działanie słoneczne, albo leżała w rozgrzanym samochodzie. Taka woda nie ma nic wspólnego ze zdrowiem. Wręcz przeciwnie: narazicie w ten sposób organizm na działanie szeregu szkodliwych substancji, takich jak chociażby związki antymonu, bisfenol A czy bisfenol C, które wydzielają się z plastiku pod wpływem wysokiej temperatury. Mogą one powodować zaburzenia metabolizmu, a także zwiększyć ryzyko nowotworów czy chorób serca.
Zwracajcie uwagę na to, jak przechowujecie i transportujecie wodę. W miarę możliwości starajcie się również rezygnować z plastiku, pijąc wodę prosto z kranu.