• Jak przywozimy nowego psa lub kota do domu, to najlepiej, żeby wszyscy domownicy byli obecni, aby od razu mogli poznać zwierzaka. W przypadku psów, pierwszy kontakt powinien się odbywać na terenie neutralnym (przed blokiem, na łące etc.) w przypadku kotów w pomieszczeniu zamkniętym, ale nie ciasnym!
  • Niech zwierze samodzielnie podchodzi do każdej osoby, zalecane jest nagradzanie zwierzęcia jakimś smakołykiem, lub pochwałą głosową. Dopiero jak pies pozna wszystkie osoby, można z nim wejść do domu.
  • W domu należy zwierzęciu pokazać gdzie leżą miski (miska z wodą, u kota miska z jedzeniem – psy nie powinny mieć misek z jedzeniem leżących cały dzień, powinny mieć pokarm wydawany w konkretnych godzionach), pokazać legowsiko i dać zwierzęciu czas, aby się oswoiło z mieszkaniem i poznało wszystkie zakamarki.
  • Jeśli pies ma nie wchodzić na kanapę / łóżko, należy tego przestrzegać od pierwszych chwil w nowym dom. Należy mu pokazać, że to miejsce nie jest dla niego poprzez zachęcenie go do zejście i pochwalenie za tą czynność. Nie powinno się psa przyzwyczajać do wchodzenie na kanapę / łóżko, jeśli w zamiarze długoterminowym, zwierze nie będzie mogło tam przebywać – to jest ronienie psu niepotrzebnego zamieszania.
  • W pierwszym kilku dniach nie należy nachalnie domagac się kontaktu z psem, nie zmuszać go do głaskania, jeśli pies sam nie wyrazi takiej ochoty. Należy dac psu czas, aby stopniowo się przyzwyczajał do kontaktu i do fizycznej bliskości nowych opiekunów.

Źródło: Strona internetowa KRAKOWSKIEGO TOWARZYSTWA OPIEKI NAD ZWIERZĘTAMI