Wybierając odpowiedniego dla siebie zwierzaka z przytuliska, należy wziąć pod uwagę kilka podstawowych czynników:

Wiek
Szczeniak / kociak zachowuje się zupełnie inaczej niż podrostek (zwierzę kilkunasto miesięczne), czy zwierzę dorosłe. Wybierając odpowiedniego psa / kota dla siebie trzeba wziąć pod uwagę zarówno to, ile czasu i uwagi możemy poświęcać mu dziennie, jak też warunki panujące w domu, i w zależności od tego dobrać odpowiedni wiek. Zwierzę młodę będzie zawsze absorbowało więcej czasu, gdyż musi się nauczyć wszystkich reguł panujących w domu. Trzeba też liczyć się z ewentualnymi szkodami, jakie może zrobić (sikanie w domu, gryzienie różnych przedmiotów itp.).

Płeć
Zachowania samców różnią się od zachowań samic. Zwierzę wzięte z przytuliska jest zazwyczaj wysterylizowane, jednak nie zawsze, dlatego należy się upewnić przed adopcją, czy zwierzak był już poddany zabiegowi.

Wielkość
(Głównie dotyczy psów.) Biorąc psa podrośniętego lub dorosłego widzimy, jakiej jest wielkości. Należy dobrać dla siebie takiego psa, który nie będzie za duży. Trzeba pamiętać, że im większy pies, tym więcej miejsca będzie potrzebował i tym więcej jedzenia będzie jadł. Dlatego branie psa dużego musi być dobrze przemyślane i odpowiednio dostosowane do warunków mieszkaniowych i finansowych, jakie możemy mu zaoferować.

Jeśli decydujemy się na szczeniaka i nie wiemy, do jakiej wielkości może urosnąć, to najlepiej skonsultować to z jakimś pracownikiem lub weterynarzem, który będzie wiedział więcej o psie.

Zachowanie
Trzeba spytać opiekunów i pracowników przytuliska, co wiedzą o danym zwierzaku. Nie można podejmować decyzji tylko i wyłącznie na podstawie tego, jak zwierzak się zachowuje w klatce. Pies w obecności innych psów z boksu, lub nieznajomych ludzi, którzy stoją przed boksem, może zachowywać się zupełnie inaczej, niż sam na spacerze, czy z opiekunem, którego lubi i któremu ufa. Podobnie jest z kotem, inaczej zachowuje się    w klatce z innymi kotami, a inaczej sam. 

Stopniowe zapoznawanie się
Dobrym pomysłem jest przyjść do przytuliska kilkakrotnie. Poznać psa / kota, spróbować wyjść z psem na spacer, wpierw pod okiem opiekunów z przytuliska, a potem samodzielnie. W ten sposób, gdy zdecydujemy się ostatecznie na wzięcie tego konkretnego zwierzaka do domu, to nie będzie dla nas całkiem obcy.

Pytania do pracowników
Przed ostateczną decyzją i wzięciem zwierzaka do domu, należy uzyskać możliwie jak najwięcej informacji od pracowników przytuliska. Najcenniejsze informacje to takie, które dotyczą jego zachowania w różnych sytuacjach, których my  nie jesteśmy w stanie sami zobaczyć podczas zapoznawania się ze zwierzakiem. Takich wiadomości mogą nam udzielić pracownicy obsługi przytuliska, który karmią zwierzęta, sprzątają w boksach, wyprowadzają psy na spacery. Wolontariusze, którzy pomagają w schroniskach też mogą być cennym źródłem informacji. Czasem warto też zapytać weterynarza, który mógł mieć do czynienia z psem podczas szczepień, ewentualnych zabiegów, czy też rutynowych kontroli.

O co należy spytać w pierwszej kolejności?

  • o aktywność zwierzaka,
  • o jego relacje z innymi psami / kotami,
  • o jego relacje z ludźmi (i z dziećmi, jeśli to nas dotyczy),
  • czy bywa lękliwy, jeśli tak to, w jakich sytuacjach,
  • jak zachowuje się na spacerach (czy ciągnie, czy zna jakieś podstawowe komendy, czy ma tendencje do uciekania itp.),
  • jeśli pies wcześniej miał dom, to czy mieszkał wewnątrz, czy na zewnątrz (mieszkanie, dom, ogród, buda),
  • i wszystko inne, co może nam się przydać i co chcemy wiedzieć o zwierzaku zanim do nas ostatecznie trafi. Im więcej pytań zadamy, tym więcej dowiemy się o zwierzęciu i będziemy mieć większe szanse, że ten konkretny zwierzak, to jest rzeczywiście ten właściwy dla nas i naszej rodziny.

JEŚLI MASZ JAKĄKOLWIEK WĄTPLIWOŚĆ, CZY DASZ SOBIE RADĘ,
CZY MASZ CZAS I ŚRODKI FINANSOWE NA POSIADANIE PSA LUB KOTA
NIE ADOPTUJ GO!!!

 

Źródło: Strona internetowa KRAKOWSKIEGO TOWARZYSTWA OPIEKI NAD ZWIERZĘTAMI