Każdego roku podczas pierwszej fali mrozów otrzymujemy zgłoszenia od naszych odbiorców o wodomierzach rozsadzonych przez zamarzniętą wodę. Powstała w ten sposób awaria, to poważny problem, gdyż mamy do czynienia z dużym niekontrolowanym wypływem wody, która najczęściej zalewa piwnicę, garaż i inne pomieszczenia. Taka sytuacja generuje koszty związane zarówno z samym wyciekiem wody, jak i wymianą uszkodzonego urządzenia.
Odbiorco Zmniejszy ryzyko awarii, nie narażaj siebie na poniesienie strat i kosztów ich usunięcia.
Chcesz się dowiedzieć więcej jak zabezpieczyć swoją instalację na zimę i uniknąć przykrych niespodzianek
Podpowiadamy, jak możesz tego uniknąć
Temperatura w pomieszczeniu, w którym zamontowany jest wodomierz, nie może być niższa niż 4 stopnie Celsjusza.
Przed nastaniem niskich temperatur należy zabezpieczyć miejsce (pomieszczenie), w którym znajduje się wodomierz, poprzez:
prawidłowe domknięcie drzwi i okien, prawidłowe ich uszczelnienie, podniesienie temperatury pomieszczeń,
naprawę studzienki wodomierzowej (oczyszczenie, usunięcie z niej wody, zwrócenie szczególnej uwagi na pokrywę czy nie jest uszkodzona),
zabezpieczenie wodomierza izolacją cieplną (pianka poliuretanowa, tkanina, styropian), pozostawiając możliwość jej zdjęcia w celu dokonania odczytu wodomierza,
zabezpieczenie przewodów wodociągowych przechodzących przez pomieszczenia nieocieplane (ocieplić i zaizolować),
w budynkach, które nie są zamieszkałe w okresie zimowym, spuścić wodę z całej instalacji.
W przypadku wystąpienia uszkodzenia wodomierza na skutek oddziaływania niskich temperatur , należy zgłosić ten fakt pod numerem telefonu 797 325 500 celem umówienia terminu jego wymiany. Usługa wymiany uszkodzonego wodomierza wskutek działania mrozu jest odpłatna , dlatego zachęcamy Państwa do zastosowania odpowiednich zabezpieczeń.
UWAGA
Przypominamy, że za stan techniczny przyłącza wody odpowiada właściciel (zarządca) nieruchomości.