Zdobywanie informacji
Zwierzę w domu może wywoływać nietypowe, nieprzewidywalny sytuacje. Nawet, jeśli się ma doświadczenie z psami czy kotami, (jeśli się miało wcześniej inne zwierzęta), warto jest zwiększać swoją ogólną wiedzę na ten temat. Wiele cennych informacji można znaleźć w internecie, jednak wiedza, której tam można zasięgnąć nie zawsze jest wiarygodna, czy też merytorycznie prawdziwa. Zdecydowanie więcej miarodajnych informacji można otrzymać w książkach o psach i kotach. Dlatego warto zaopatrzyć się w kilka książek dotyczących zachowania zwierząt, ich zwyczajów, czy podstawowego wychowania psa i kota.

Pytaj doświadczonych właścicieli psów i kotów
Im dłużej ma się zwierzaka, tym ma się więcej doświadczenia w różnych sytuacjach. Wiedza i doświadczenie nie jest oczywiście jednoznaczne, gdyż np. mając psa przez kilkanaście lat przy budzie, można nie wiedzieć zupełnie nic na temat jego zachowań czy upodobań. Jednak w mieście, gdzie psy i koty mieszkają razem z nami, zazwyczaj ten kontakt jest bliższy. Warto zatem rozmawiać z innymi właścicielami, nie tylko gdy ma się jakiś problem, ale też w formie wymiany ogólnych doświadczeń, które każdemu mogą być przydatne.

Zasięgnij porady fachowca
Jeśli w zachowaniu zwierzaka pojawia się jakiś problem, lub zachowanie, którego nie rozumiemy, lub nie potrafimy sobie z nim poradzić, to warto zasięgnąć porady fachowca. W książkach można wiele wyczytać i znajomi właściciele też mogą udzielać wielu cennych rad, jednak trzeba pamiętać, że każde zwierze jest inny i nie zawsze to samo rozwiązanie zadziała na danego psa lub kota. Dlatego jeśli problem wydaje się poważny, albo przynajmniej w naszym mniemaniu wymaga szybkiego i konkretnego rozwiązania, to trzeba poprosić o pomoc fachowca.

Socjalizacja
W zależności od tego, jakiego zwierzaka bierzemy ze schroniska (czy jest dorosły, czy młody), trzeba bezwzględnie pamiętać o socjalizowaniu go!

Najprościej można powiedzieć, że socjalizacja to jest proces przyzwyczajania (oswajania) z różnymi bodźcami, które mogą być dla zwierzęcia nieznane, lub których się może bać. Celem socjalizacji, jest uniknięcie w przyszłości poczucia lęku lub niepewności w stosunku do środowiska, różnorakich przedmiotów, odgłosów, ludzi itd. Im więcej bodźców zwierze pozna, tym będzie bardziej pewne siebie, nie będzie wykazywał lęku czy też agresji.

Szkolenie
(Głównie dotyczy psów.) Po adoptowaniu psa i jego wstępnej aklimatyzacji w nowym domu, dobrze jest pomyśleć o szkoleniu. Każdy pies powinien znać podstawowe komendy, gdyż to w znacznym stopniu może ułatwić nasze współżycie z nim. Siad, waruj, chodzenie na luźnej smyczy i przywołanie to są absolutne podstawy, które każdy pies powinien znać.

Wybierając szkoleniowca należy koniecznie dowiedzieć się, jakimi metodami pracuje. Nie każda metoda jest dobra dla każdego psa. W szczególności, jeśli pies wykazuje lęk lub ma tendencje do zachowań kontrolujących (pilnuje przedmiotów lub jedzenia) trzeba wybrać szkoleniowca, który pracuje metodami nieawersyjnymi (opiera szkolenie na psychice i zachowaniach psa), gdyż metody siłowe mogą pogłębić lęk, lub niepotrzebnie wzbudzić agresję w psie.

ADOPTOWANIE ZWIERZAKA Z PRZYTULISKA, JEST JAK PRZYJMOWANIE NOWEGO CZŁONKA RODZINY.
NIE MOŻNA DOPUŚCIĆ, ŻEBY TA DECYZJA BYŁA NIEPRZEMYŚLANA, POCHOPNA I NIEODPOWIEDZIALNA.

Zanim weźmiesz zwierzaka z Przytuliska bądź pewny, że bierzesz go na całe życie!

Źródło: Strona internetowa KRAKOWSKIEGO TOWARZYSTWA OPIEKI NAD ZWIERZĘTAMI