
5 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Środowiska, jedno z najważniejszych międzynarodowych wydarzeń poświęconych problematyce ekologicznej. Tegoroczne hasło ,,Nasza Ziemia. Nasza przyszłość” przypomina nam o naszej wspólnej odpowiedzialności za planetę, którą zamieszkujemy.

Historia i znaczenie Światowego Dnia Ochrony Środowiska
Światowy Dzień Ochrony Środowiska został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1972 roku, w czasie Konferencji Sztokholmskiej na temat Środowiska Człowieka. Od tego czasu, co roku, różne kraje na całym świecie organizują wydarzenia mające na celu zwiększenie świadomości ekologicznej i promowanie działań proekologicznych.
Tegoroczne hasło: Nasza Ziemia. Nasza przyszłość
Hasło na rok 2024 zwraca uwagę na kluczowy związek między naszymi działaniami ,a przyszłością naszej planety. To, jak postępujemy dzisiaj, wpłynie na przyszłe pokolenia. Świadomość ekologiczna i działania proekologiczne są koniecznością, aby zapewnić zrównoważony rozwój i przetrwanie różnych ekosystemów.
Główne zagrożenia dla środowiska




Jak możemy chronić naszą planetę?

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna i wiatrowa, redukcja zużycia energii oraz promowanie transportu publicznego i rowerowego.

Ograniczenie produkcji odpadów poprzez świadome zakupy, recykling oraz ponowne wykorzystanie przedmiotów codziennego użytku.

Oszczędzanie wody, unikanie zanieczyszczania źródeł wodnych oraz inwestowanie w technologie oczyszczania i zarządzania wodą.

Drzewa absorbują dwutlenek węgla, poprawiają jakość powietrza i tworzą siedliska dla dzikiej przyrody. Inicjatywy zalesiania i ochrona istniejących lasów są kluczowe dla zdrowia naszej planety.
Światowy Dzień Ochrony Środowiska 2024, to doskonała okazja aby zastanowić się nad naszym wpływem na środowisko i podjąć działania, które przyczynią się do ochrony naszej planety. 

Pamiętajmy, że ,,Nasza Ziemia. Nasza przyszłość”, to nie tylko hasło ale wezwanie do działania na rzecz lepszej przyszłości dla nas wszystkich.
