Wzrost temperatury, wszechogarniająca betonoza, brak wystarczającej liczby zbiorników retencyjnych – to wszystko sprawia, że susza staje się poważnym i dotkliwym problemem.
Już 143 gminy w Polsce wprowadzają ograniczenia korzystania z wody lub apelują o jej oszczędne wykorzystywanie. Na profilu Świat wody znajdziecie na bieżąco aktualizowane dane. W ciągu ostatnich dni liczba gmin z problemami z wodą podwoiła się.
Susza w Polsce to nie tylko efekt zmian klimatu, ale i lat zaniedbań w zakresie niewłaściwej melioracji, betonowania miast, regulowania rzek, niewystarczającej liczby zbiorników retencyjnych, osuszania dużych terenów pod uprawy.
Gwałtowne opady deszczu, których jest ostatnio coraz więcej, nie poprawiają sytuacji. Przesuszona gleba nie jest w stanie wchłonąć wody, która szybko spływa po powierzchni do rzek.
Polska znajduje się na 24. miejscu w Unii Europejskiej pod względem odnawialnych zasobów słodkiej wody przypadających na jednego mieszkańca – wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego. Za nami są tylko Czechy, Cypr i Malta.
Do 2050 roku stałe lub przejściowe problemy z dostępem do wody pitnej może mieć aż 5 miliardów osób – wynika z raportu ONZ „The State of Climate Services 2021: Water”.
Zmiany klimatu powodują, że brak wody staje się coraz większym problemem. A my często lejemy ją, bezrefleksyjnie przekonani, że zawsze będzie dostępna w kranach.
Piszcie na Naszym FB, w komentarzach pod postem: co robicie w swoich domach, żeby nie marnować wody