Edukujemy – dla dobra Nas wszystkich!
Segregując ♻️ odpady pewnie zauważyliście, że największą frakcją śmieci z jakimi macie do czynienia w codziennym życiu są właśnie plastiki. To prawda, ze dzięki plastikom nasze życie stało się bardzo wygodne. Jego wynalezienie i wdrożenie do użytku zdecydowanie obniżyło koszty produkcji wielu przedmiotów. Jednak ogromne ilości plastiku jakie zalały rynek stanowią jedną z głównych przyczyn zaśmiecenia środowiska, co w konsekwencji doprowadza nasza planetę do katastrofy ekologicznej. Plastik rozkłada się nawet kilkaset lat i stanowi poważne zagrożenie dla zwierząt, zarówno tych lądowych, jak i wodnych.
Dlatego też każdy z Nas powinien dołożyć wszelkich starań żeby zmienić nawyki i ograniczyć zużycie tworzyw sztucznych we własnym gospodarstwie domowym.
Jak się okazuje plastik w domu wcale nie jest niezastąpiony!
Poznajcie zamienniki plastiku, które pozwolą Wam uwolnić się od nieekologicznego tworzywa sztucznego:
✅Materiałowe torebki – sprawdzą się do przechowywania orzechów, pieczywa oraz innych artykułów spożywczych, które muszą „oddychać”, aby zachować świeżość i smak. Duże lniane worki o grubym splocie nadają się również jako osłony na doniczki, dzięki czemu Twój dom zyska na oryginalnym designie. Ze starych firanek możesz też uszyć torebki na warzywa, które będą lekkie i prześwitujące, dzięki czemu bez problemu zastąpią cienkie foliówki podczas zakupów.
✅Słoiki do przechowywania – z powodzeniem można w nich przechowywać zarówno artykuły sypkie, tj. ryż, orzechy lub makaron, jak również zupy, sosy oraz inne dania obiadowe.
✅Szklane butelki – szkło jest ekologiczne i zdrowe, ponieważ pozwala na wielorazowy użytek, a dodatkowo nie wydziela żadnych substancji, które mogłyby wnikać do pożywienia lub napojów.
✅Naczynia z otrębów – sprawdzą się podczas spotkań plenerowych jako alternatywa dla plastikowych naczyń jednorazowych. Nie tylko wyglądają lepiej, ale również są neutralne dla środowiska!
✅Metalowe puszki – puszek z metalu z ciekawą grafiką możesz używać niemal dowolnie. Sprawdzą się zarówno jako pojemniki na ciastka lub kawę, jak i zastąpią plastikowe organizery na długopisy lub kredki.
Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że eliminacja plastików wiąże się także z oszczędnością pieniędzy. W ostatnim czasie bardzo modne, a zarazem zdrowe i ekologiczne stało się picie wody prosto z kranu, zastępując tym samym wodę butelkowaną.
Gdyby spojrzeć na tworzywa sztuczne pod kątem ich właściwości, należy przyznać, że w niektórych sektorach gospodarki (np. chemicznym, motoryzacyjnym lub medycznym) są niezbędne i niezastąpione. W naszych domach najczęściej pełnią jednak rolę zwykłego odpadu. Nadmiar plastiku, który codziennie ląduje w śmietnikach na całym świecie, sprawia, że lasy, parki, osiedla i oceany stają się coraz bardziej zanieczyszczone. Warto zatem wdrożyć w codzienne życie ekologiczne zachowania i postawić na zamienniki plastiku, które pozwolą też wesprzeć domowy budżet.
Pamiętajcie❗
Bądźmy ECO – zacznijmy już od dziś❗