Edukujemy społeczeństwo po to, by śmieci NIE trafiały do sieci!
Regularnie przeprowadzane przez Nas cykle szkoleń edukacyjnych, w zakresie korzystania z kanalizacji mają na celu kształtowanie postaw, zachowań i nawyków wśród lokalnej społeczności. Niestety pomimo naszych wysiłków wiele osób nadal traktuje toaletę jak śmietnik.
Warto pamiętać, że użyteczność toalety ogranicza się wyłącznie do przyjmowania ludzkich, naturalnych nieczystości oraz papieru toaletowego! Tymczasem w rurach znaleźć można… naprawdę wszystko.
Zdajemy sobie sprawę, że niektóre czyny mogą wynikać z niewiedzy, np. spuszczanie włosów w toalecie, które w teorii może wydawać się czymś niegroźnym. Tymczasem pamiętajmy, że pojedyncze włosy zbijają się w gęste kłębki i blokują swobodny przepływ ścieków.
Przyglądając się zawartości odpływów kanalizacyjnych, można niestety stwierdzić, że większość śmieci jest wrzucana z premedytacją 😔
Czy wiecie, że wielu zatorów można by było uniknąć, gdyby do kanalizacji nie trafiały:
❌ nawilżane chusteczki,
❌ oleje, tłuszcze, smary,
❌ farby, chemikalia,
❌ przeterminowane lekarstwa,
❌ włosy, sierść,
❌ niedopałki papierosów,
❌ waciki, patyczki do uszu,
❌ podpaski, tampony,
❌ resztki jedzenia … i wiele innych rzeczy, które trafiają do kanalizacji po pierwsze uszkadzają urządzenia i niepotrzebnie wstrzymują pracę całego systemu kanalizacji sanitarnej, a po drugie przyczyniają się do zwiększenia ilości odpadów technologicznych (skratek), co przekłada się na wzrost kosztów oczyszczania ścieków.
Szanowni Państwo, zapamiętajcie…to My odpowiadamy za stan środowiska, za jego czystość, prawidłowe funkcjonowanie. Bądźmy świadomi, że wyrzucając do toalety co popadnie, szkodzimy zarówno sobie, jak i całej lokalnej społeczności.