Butelki i puszki na kaucję
Słowacja dołączy do 10 unijnych państw, w których system kaucyjny już działa. Świetnym przykładem, jak dobrze – jest Litwa. Tam już w drugim roku funkcjonowania systemu 90 % opakowań po napojach trafiło do recyklingu. 9 z 10 opakowań butelek czy puszek wypuszczanych na rynek, oddawanych jest do automatów ustawionych w sklepach. Kaucja za sztukę wynosi około 40 groszy.
W Polsce od kilku lat trwają konsultacje w sprawie systemu kaucyjnego. Z sondy przeprowadzonej przez @polskiestowarzyszeniezerowaste wynika, że niemal 90 % Polaków chciałoby mieć możliwość zwrotu jedno i wielorazowych opakowań po napojach. Ponad ¾ uważa, że warto rozszerzyć program o inne opakowania na żywność.
W 2019 r. w Polsce wprowadzono na rynek 12,6 mld sztuk jednorazowych opakowań na napoje. Eksperci szacują, że w trzecim roku funkcjonowania systemu można by było u nas uzyskać zbiórkę opakowań po napojach na poziomie prawie 90%.
Patrząc na problemy, jakie mamy z segregacją śmieci – ponad połowa Polaków nie wie, co i do jakiego wrzucić kosza. System kaucyjny to jedno z rozwiązań ułatwiających poradzenie sobie z bałaganem, jaki robimy. I pole do konkretnych oszczędności.
Co myślicie o takich automatach do zwrotu butelek i puszek. Korzystalibyście?