22 kwietnia-Dzień Ziemi
Dzień Ziemi🌍lub też Międzynarodowy Dzień Ziemi to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska,♻️ rozszerzania świadomości ekologicznej i życia w zgodzie z naturą. Idea obchodów Dnia Ziemi w tym dniu została zapoczątkowana w 1970 r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona. Między narodowy Dzień Ziemi, który obchodzimy 22 kwietnia, w tym roku odbywa się pod hasłem „ZAINWESTUJ W NASZĄ PLANETĘ”. Dzisiejszy dzień jest doskonałą okazją, aby przypomnieć, jak proste działania pomagają środowisku☺️
Zacznijmy od kilku prostych czynności👇
✅SEGREGUJMY ŚMIECI🥤
Segregując śmieci pamiętajmy o tym, aby trzymać się zasad. To szczególnie istotne dla recyklingu.
✅OSZCZĘDZAJMY WODĘ ŹRÓDŁO ŻYCIA💦
Nie wylewajmy wody po płukaniu warzyw lub gotowaniu makaronu. Można ja wykorzystać do obróbki produktów na parze, a woda po gotowaniu jajek podlać kwiatki.
✅OSZCZĘDZAJMY ENERGIĘ💡
Zbyt duży pobór energii elektrycznej ma wpływ na zwiększoną emisję gazów, które powodują efekt cieplarniany. Wystarczy, że będziemy pamiętać o gaszeniu światła i TV za każdym razem, gdy wychodzimy i z nich nie korzystamy.
✅PLANUJMY ZAKUPY I NIE MARNUJMY ŻYWNOŚCI🧀🍞🍑🍰
Według danych Komisji Europejskiej tylko na obszarze Unii każdego roku marnuje się na 90 milionów ton żywności, czyli ok.180 kg na osobę. Dlatego przed pójściem na zakupy warto zrobić listę potrzebnych rzeczy.
✅JEDZMY OWOCE I WARZYWA🍒🍎🥝🍇🥕🍅
Dieta oparta w dużej mierze na owocach i warzywach jest nie tylko zdrowsza, tańsza, ale i bardziej eko!
✅EDUKUJMY SIEBIE I INNYCH👩‍🏫
Ważne jest także uświadamianie innych – na przeróżnych szczeblach
✅WYBIERZMY ROWER ZAMIAST SAMOCHODU🚵 Gdy tylko mamy taką możliwość, wybierzmy jazdę rowerem lub pieszy spacer, zostawiając samochód w garażu